Odhlášení od zdravotního pojištění v ČR z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině

20.9.2017 | Jede se na Bali

Odhlášení se ze systému zdravotního pojištění se vyplatí každému cestovateli, který odjíždí mimo ČR na delší dobu. Pokud si ho tedy nepřeje z nějakého důvodu platit. Zároveň předpokládáme-li, že dotyčný není zaměstnanec, kde pojištění platí zaměstnavatel. Není student, kdy za něj pojištění platí stát a nemusí ho řešit. A není ani OSVČ, protože v tomto případě by se z něj stejně nevyvlíkl. Já to řešil před pár dny a zde je pár postřehů.

Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině

Je to jednoduché. Zkrátka přijdete na svoji zdravotní pojišťovnu, vyplníte a podepíšete prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině na jehož základě vás z tohoto systému odhlásí. Podmínky a předpoklady jsou:

  • V cizině jste zdravotně pojištěni
  • V cizině se zdržíte minimálně 6 měsíců
  • Pobyt v cizině je nepřetržitý

Odhlášení

Zdravotní pojištění se počítá na celé měsíce a nikoliv na dny. Já měl plánovaný odlet na 10. října, takže mě zajímalo, jestli budeme s přítelkyní platit září naposled, anebo ještě i ten říjen. Už jsem měl připraveno, že „budu pryč“ 1. října, ale byl jsem příjemně překvapen. Bylo mi potvrzeno, že i kdybych se odhlašoval poslední den v měsíci, tak ten daný měsíc už není třeba řešit. Po podepsání prohlášení si od vás vezmou kartičku zdravotní pojišťovny. Místo ty obdržíte papír, který kartičku plně nahradí a je platný do data, kdy jste se odhlásili.

Návštěva doma

Taková návštěva se nemusí úplně vyplatit. Porušení prohlášení znamená povinnost doplatit všechny měsíce ze kterých byl člověk vyvázán. To znamená, že pokud byste se chtěli v průběhu prvních 6 měsíců přijet podívat do ČR, musíte vše doplatit. Další možnost je to risknout, ale v případě potřeby vyhledání lékařské pomoci to budete muset doplatit stejně.

Uvažujme, že byste se přijeli ukázat domů až po šesti měsících. To znamená přihlásit se zpátky do systému. Což by dávalo smysl, jenomže! Údajně bylo dříve tohoto zneužíváno. Cestovatel přijel ze zahraničí, přihlásil se do systému a oběhal si všechny zákroky, které potřeboval. To proto, protože v cizině by mu například nebyly cestovním pojištěním proplaceny. Po zákrocích se zase rychle odhlásil a odcestoval. Na základě tohoto byla zavedena ochranná lhůta 2 měsíce, než je možno znovu sepsat s pojišťovnou prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině.

Návrat

Po návratu je potřeba doložit, že jste byli po každý jeden den v cizině pojištěni. Někde jsem četl, že v případě, kdy chybí jeden den cestovního pojištění, stačí doplatit jenom ten daný měsíc. No… v tom prohlášení je jasně napsáno, že při porušení jsem povinen doplatit pojistné v plné výši za celou dobu, co jsem byl odhlášen. Takže já radši doložím všechny dny.

Kontakt

Pro jakýkoliv dotaz nejlépe využijte chat na mé facebookové stránce:

Můžete také zaslat e-mail na adresu email@tomasvavrinka.cz nebo využít kontaktního formuláře: