Co vlastně děláme celou tu dobu na Bali?

22.2.2018 | Inspirace, O mně, Život na Bali

„Tam u vás, kámo, čas jsou peníze. Tady ne. Tady čas je relax.“ Tohle mi jednou pověděl náš místní česky mluvící průvodce. Po několika měsících života na Bali, tomu už plně rozumím.

A co vlastně děláme celou tu dobu na tom Bali? Snad úplně nejtěžší otázka, na kterou se nás dokola ptají. Abych se přiznal, tak stále vlastně nevím, jak správně odpovědět. Přitom se na to neomylně zeptají všichni naši hosté.

Stejně tak se na to zeptali i hosté, co přijeli nedávno. Už ani nevím, jaká byla má odpověď, ale strávili tu poté s námi nějaký čas a měli tak možnost nahlédnout do našeho života na Bali. Do toho přijeli další hosté. Jeden večer jsme se všichni sešli u nás ve vilce, když noví hosté položili tuhle otázku. Opět mě nenapadaly ty správné věty a tak jsem starší hosty vyzval, aby zkusili odpovědět za nás a hádejte co? Starší hosté už plní pochopení pro tento balijský rytmus a plně aklimatizovaní pouze odpověděli, že tohle nejde tak úplně popsat, ale že se to musí prostě zažít a mají pravdu.

Když se budu opravdu snažit vysvětlit, co děláme, tak vstáváme až, když se nám chce. To je většinou po deváté hodině. Když máme chuť, tak si skočíme ještě před snídaní do bazénu. Není třeba kamkoliv spěchat. Samozřejmě tu máme i povinnosti. Staráme se o hosty, uklízíme pokoje, vozíme prádlo do prádelny, jezdíme pro barely s vodou atd… Bereme to tak, jak to přijde. Žijeme pomalu. Hodně času strávíme u jídla, kde si popovídáme a jsme schopni tam být klidně přes hodinu. Sledujeme filmy. Spravujeme si webové stránky a propagujeme se. Odpovídáme lidem, co nám píší. Občas si jen tak večer zajedeme k oceánu. Je toho zkrátka tolik, co tu děláme.

Dost času věnujeme i našim hostům. Ne, že by to byla naše povinnost, ale my to opravdu děláme rádi. Ptají se kam na výlety. Čas od času naplánujeme celodenní výlet, na který sami chceme jít a tak vyrazíme s nimi. Zajímá je na jakou pláž jít surfovat a jestli bychom jim mohli poradit jak na to. Jasně že jo, jedeme s hosty na pláž, kde klidně půl dne strávíme. Cestou zpátky se zastavíme na jídlo, kde si popovídáme o dnešních surfařských úspěších, večer si s nimi dáme drink u karet a pomůžeme jim naplánovat program na následující den. Předáme jim při tom plno rad a poznatků z místního života za které jsou vděční.

Na Bali čas plyne pomalu a my jsme již s tímto tempem plně sladěni. O to spíš máme často problém si udržet krok s našimi hosty, kteří přijedou z rychlého českého tempa. Dalo by se říci, že ačkoliv se nacházíme na stejném místě ve stejný čas, jsme jejich pravým opakem. Hosté mají před sebou několik dní na Bali a snaží se je využít na maximum. Vidět toho co nejvíce a vyzkoušet co nejvíce. To my se se vším loudáme, protože nemáme zkrátka kam spěchat.

Bereme to pozvolna. Zvolili jsme si tento životní styl a úspěšně zapomínáme na naše staré hektické tempo. Užíváme si náš čas, hodně odpočíváme a děláme to, co máme rádi. Zkrátka se snažíme žít život, ze kterého si nechceme brát dovolenou.

Kontakt

Pro jakýkoliv dotaz nejlépe využijte chat na mé facebookové stránce:

Můžete také zaslat e-mail na adresu email@tomasvavrinka.cz nebo využít kontaktního formuláře: