Ceremonie s vilkou

29.12.2017 | Život na Bali

Byli bychom si vstali do našeho dalšího pohodového balijského dne, ale tuhle středu nás z postele vytáhlo už o půl deváté bouchání na dveře. Rychle jsem na sebe natáhl alespoň kraťasy a šel jsem otevřít. Za dveřmi stál majitel vilky a s ním další spousta lidí. Protože neumí anglicky a já zase Indonésky, domluva je vždy hodně stručná. Pověděl mi jenom „Hi Thomas, ceremony“ na což jsem mu s údivem odpověděl pouze „ok“.

Balijci se nahrnuli k nám do vilky a začali s přípravami. No a my se nestačili divit, co se tu vlastně děje. Zatímco jsme do sebe rychle házeli něco k snídani, ve vilce už bylo vše v plném proudu. Nosili množství obětních košíčků, ovoce, ale i dezerty a vůbec všelijaké pomůcky, které ani nedokáži pojmenovat. Potom přišel mládenec s motyčkou a ukazoval nám, že potřebuje kopat na našem krásném udržovaném trávníčku. Přesně na tom, který s láskou na kolenou pravidelně stříhám zahradními nůžkami jako správný Balijec.

Akce se neděla pouze na naši zahradě, ale lidé vycházeli i ven. Za dveřmi vilky přibyl stojan a polička na obětiny. Ale hlavně, kde jsou naše motorky?! Zkrátka je odtáhli na plácek k první ze třech vilek, aniž by jsme o čemkoliv věděli. Balijci lítali mezi všemi třemi vilkami sem a zase zpátky, ve všech vykopali dvě díry na obětiny a přidali stojan a poličku na obětiny. Hlavní část programu se potom uskutečnila u nás.

Bylo úžasné poznat další ze zvyků balijské kultury a nechat se vtáhnout do jejího dění. Pozorovali jsme kněze, který seděl v gazebu a možná odříkával jakési texty. Jinými slovy řečeno z něho vycházeli divné zvuky.

Pozorovali jsme jak místní v rámci obřadu posvětili ve vilce vše, co se dalo a do vykopaných děr zahrabali obětiny pro bohy. Nám zatím byly nabídnuty nejlepší místní pochutiny.

O čem celá ceremonie je, jsme se dozvěděli od obyvatele první vilky. Bydlí tam Portugalec dlouhodobě žijící na Bali, který umí indonésky, takže zjistil od místních, o co vlastně jde a poté mi to anglicky přetlumočil. Ceremonie je tedy věnovaná vilce a tedy všichni, co v ní žijí budou nyní v bezpečí, mít více štěstí, lásky a úspěchu. No a to se přeci vždycky hodí.

Než všichni odešli, ještě nám tu zanechali pravou balijskou výslužku. A když pravou, tak pravou, protože například kuře bylo udělané celé. S hlavou i s drápy. Mě však chutnalo i tak. Kromě toho ve výslužce bylo i plno ovoce. Opět takové ovoce jaké jsem viděl poprvé v životě a tedy nedokáži jej ani pojmenovat, ale byly mezi ním i opravdu výborné kousky.

Když to shrneme, tak jsme byli součástí další balijské události. Poznali jsme nové zvyky, vyzkoušeli výborné tradiční dezerty a ochutnali nové ovoce. Navíc teď má být všechno ještě lepší než je a to už za ceremonii s pár dírami na zahradě přece stojí.

Kontakt

Pro jakýkoliv dotaz nejlépe využijte chat na mé facebookové stránce:

Můžete také zaslat e-mail na adresu email@tomasvavrinka.cz nebo využít kontaktního formuláře: