Balíme balíme a najednou se probudí sopka

15.9.2017 | Jede se na Bali

Blížící se odlet na Bali se v poslední době stal smyslem mého bytí. Natěšenost na ten den, kdy nastoupím do letadla a vzneseme se do vzduchu je tak silná, že mě nějaká ta překážka na cestě nemůže jen tak rozhodit. Takže když mi dnes ráno kamarád odtamtud poslal odkaz na článek s nadpisem „Indonesia raises alert level for Bali volcano“, spíše to posílilo vzrušující pocit z mé nadcházející cesty. Článek vyšel někdy k ránu a psalo se v něm, že stupeň varování hory Agung povýšil z normálního na bdělý.

Co to vlastně sakra vůbec je? Nakonec mi to nedalo a hledal jsem důkaz, že je potom ještě minimálně dvacet takových stupňů a našel. Teda vlastně jsem našel spíš stránku, kde jsou jednotlivé stupně vysvětlené, ale ne, že jich je ještě dvacet. Jinými slovy – na stupnici jsou čtyři stupně: zelený, žlutý, oranžový a červený. Hora Angung je teprve na žlutém.

No co, není lepší doby na to se vydat do jedné z nejaktivnějších sopečných oblastí na světě a živit se tam turismem. Údajně když se začalo kouřit ze sopky na vedlejším ostrově Lombok, půl roku se tam po turismu slehla zem. Problém pak nastává, že když se ze sopky začne opravdu kouřit a vzduch je plný popela, moc letadel nepoletí.

A tak co se dopravím domů z práce, cinkne mi na telefonu video, kde dvě sympatické paní povídají něco o tom, že mají varování pro cestovatele mířící na Bali. Že máme sledovat své letenky a něco o nějakým chaosu. Přičemž v reportáži video zachycuje oblak smogu zvedajícího se z hory Agung.

Moje vilka je na západním pobřeží, zatímco sopka na východním pobřeží. To celkem dělá zhruba padesáti kilometrovou vzdálenost. Což znamená, že jestli to chci vidět, budu muset jet o něco blíž. Tak mi držte palce ať se dostanu na Bali a já vám to potom natočím.

A teď trochu vážně. Hned pod tímto videem někdo uveřejnil fotku s aktuálním stavem hory Angung, na které to určitě nevypadá, že by se ze sopky něco zvedalo.

Aktuální stav hory Agung

A přidávají se i další lidé, kteří píší o tom, že i kdyby se z této hory kouřilo, děje se tak již po dekády. Další píší, že je to dokonce vždy kolem školních prázdnin. Takže já jdu pokračovat s přípravami na cestu na Bali. Mimochodem, sháním nějaký starší projektor na Game of Thrones. Nemáte náhodou někdo?

Kontakt

Pro jakýkoliv dotaz nejlépe využijte chat na mé facebookové stránce:

Můžete také zaslat e-mail na adresu email@tomasvavrinka.cz nebo využít kontaktního formuláře: